Základní škola Hlinsko,
Ležáků 1449, okres Chrudim

Ležáků 1449, Hlinsko 539 01

469 311 597

red@zslezaku.cz

ID datové schránky: ntmmmd9

Úspěchy našich žáků

Eliška Brabcová - 1. místo v soutěži Hledáme mladého grafika

Již třetím rokem se naše žákyně Eliška Brabcová umisťuje na vrcholu soutěže Hledáme mladého grafika, kterou organizuje Gymnázium a grafická střední odborná škola Přelouč. Za rok 2022 dne 24.1. 2023 převzala plaketu za 1. místo v soutěži. Jako vítězka měla možnost se zúčastnit rozhovoru pro Český rozhlas. Gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů.

Michal Rakouš - Mladý talent Pardubického kraje za rok 2022

Michal Rakouš ze ZŠ Ležáků Hlinsko si v úterý 6. prosince 2022 na slavnostním vyhlášení v prostorách pardubického zámku převzal z rukou radního Pardubického kraje pro oblast školství pana Josefa Kozla a poslance Davida Šimka ocenění Mladý talent Pardubického kraje za rok 2022. Tato soutěž má objevovat a podporovat nadané žáky, kteří dosáhli výjimečných úspěchů.
Michal získal cenu v oboru sportovním za titul mistra Evropy v tenise, kdy zvítězil ve všech zápasech, ke kterým nastoupil. Jak v kvalifikaci v Rakovníku, tak ve finále ve francouzském Dijonu. 
Gratulujeme a přejeme mnoho dalších sportovních a životních úspěchů.

Nela Adámková - Vítězka Soutěže technických dovedností

Každoročně SPŠ Chrudim pořádá Soutěž technických dovedností. Pravidelně se naše škola účastní. Ani letos tomu nebylo jinak. Výběr deváťáků 13. 10. vyrazil do Chrudimi. Rozhodování o vítězi nebylo lehké. Z naší školy vyhrála Nela Adámková. Gratulujeme.

 

Ocenění v soutěži Po stopách obcí Hlinecka

Ve spolupráci s MAS Hlinecko jsme se zapojily do soutěže Po stopách obcí Hlinecka. Tři nejúspěšnější řešitelky první části získaly drobné ceny od města Hlinska. Jsou to Karolína Doležánová, Šarlota Doležánová a Michaela Uhrová. Gratulujeme.

Medaile za závody v bruslení

V pátek 9. prosince 2022 uspořádala Sportoviště města Hlinska ve spolupráci s DDM závody v bruslení pro žáky základních škol. Naši školu reprezentovali žáci druhých a pátých ročníků. Na 1. místě se umístil Vojtěch Albrecht z 2. A, na 2. místě Vít Sitař také z 2. A. Za děvčata obsadila 2. místo Maral Tserennyam a 3. místo Nela Podvolecká, obě z třídy 2. B. Dětem gratulujeme ke skvělému umístění.

Soutěž Hlinecký geocaching - diplom

MAS Hlinecko vyhlásila soutěž Hlinecký geocaching. Za vzorné splnění aktivit získal diplom Vladimír Slováček z IV. A. Gratulujeme.

3. místo v soutěži v první pomoci

Dne 19.9.2022 jsme se zúčastnili 14. ročníku soutěže v první pomoci. Již po čtrnácté tuto akci pořádal Junák-český skaut. Za ZŠ Ležáků soutěžila dvě družstva IX. A ve složení: S. Spilková, E. Brabcová, B. Říhová, K. Táborská a A. Štarhová, V. Englcová, N. Adámková, K. Herbstová. Blahopřejeme družstvu ve složení Spilková, Brabcová, Říhová a Táborská za 3. místo a všem ostatním za účast v této soutěži.

Talent Hlinecka

V soutěži Talent Hlinecka byli oceněni naší žáci! V humanitním oboru byla úspěšná na druhém místě Eliška Brabcová. Ve sportovním oboru obsadila Lucie Kopecká třetí místo a Michal Rakouš místo první. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme a přejeme další úspěchy. 

Eliška Brabcová získala prestižní cenu

Naši žáci nezahálí ani po vyučování. Eliška Brabcová je žákyní osmého ročníku a velmi ráda maluje a tvoří. V letošním roce vyhrála první místo ve své kategorii v soutěži Hledáme mladého grafika. Zároveň získala titul absolutního vítěze soutěže. Tím obhájila vítězství z loňska. Soutěž organizovala Střední odborná škola grafická v Přelouči. Gratulujeme.

 

Úspěchy na lyžařských závodech

Výsledky závodu: 
Tučně zvýrazněné jsou děti z hlineckých škol    

MŠ, 1. třída

Dívky:1. Adámková Izabela, 2. Lachmanová Andrea, 3. Chladová Adéla  Chlapci: 1. Sobotka Tadeáš, 2. Limanovský Martin,3. Pecina Jakub 
2., 3. třída

Dívky:1. Mrkvičková Josefína, 2. Havlíková Tereza, 3. Hebká Adriana Chlapci:1. Bárta Vít, 2. Zahálka Erik, 3. Zábranský Štěpán

4., 5. třída

Dívky:1. Bártová Ema, 2. Štulíková Ester,3. Stýblová Laura Chlapci: 1. Kus Rudolf,2. Ježek Matouš,3. Klos Vojtěch

6., 7. třída

Dívky: 1. Häuslerová Emma, 2. Slavíková Karolína,3. Suthard Ellie Chlapci:1. Poslušný Ondřej, 2. Šrámek Pavel, 3. Hudeček Martin

8., 9. třída

Dívky:1. Kopecká Lucie, 2. Menclová Gabriela,3. Urbánková Vanesa Chlapci: 1. Bleha Mathias, 2. Novák Slávek, 3. Kopecký Jakub

9. třída+

Dívky:1. Kopecká Simona, 2. Melounová Eliška, 3. Tlustošová Veronika Chlapci: 1. Tlustoš Pavel,2. Stýblo Štěpán, 3. Menc Filip

 

Čtenáři v MASce

Místní akční skupina Hlinecko předávala diplomy za umístění v soutěži Čtenáři v MASce.

Úspěch na III. ročníku soutěže v odborných praktických dovednostech

Dne 12.12. 2018 proběhl III. ročník soutěže v odborných praktických dovednostech žáků 8. a 9. ročníků základních škol pořádané střední školou Chotěboř, které se účastnilo 23 škol z regionu Hlinecka, Chotěbořska a Havlíčkobrodska. Cílem této soutěže bylo přiblížit žákům 9. ročníků možnosti využití svých dovedností při výběru střední školy. Z naší školy se účastnily oba 9. ročníky (třídy IX.A a IX.B). Zejména třída IX.A předvedla velmi dobré praktické dovednosti a znalosti z pěti soutěžních oborů (kovovýrova, dřevařská výroba, elektro obory, programování a elektronika, ekonomika a marketink). V posledně zmíněném oboru vybojovali žáci 3. místo v absolutním pořadí ze všech zúčastněných tříd ze všech regionů. V regionu Hlinecko pak obsadili 1. místo v celkovém hodnocení tříd. Za tyto úspěchy obdržela naše škola řadu hodnotných cen, které věnoval hlavní partner soutěže firma Megatech. Jednalo se o sportovní náčiní, které využijí žáci v tělesné výchově a ve školní družině. Programovatelné roboty využité v hodinách fyziky a informatiky. Dílenské nářadí pro využítí ve školních dílnách. Všem zúčastněných žákům děkujeme za vynikající reprezentaci školy a přejeme šťastnou ruku při výběru střední školy.

Závody v bruslení pro žáky základních škol mikroregionu

Dne 6.12.2017 proběhly závody v bruslení pro žáky základních škol mikroregionu, které pořádala Sportoviště města Hlinska, s.r.o. pod záštitou Mikroregionu Hlinecka. Naši žáci si vedli skvěle v kategorii 1. - 2. tříd získal 3. místo Antonín Sitař z II.A a v kategorii 3. - 5. tříd získala 3. místo Alena Plíšková ze III.A. Děkujeme všemžákům, kteří se závodu zúčastnili a vítězům gratulujeme!

 

Putovní pohár z Ležáků symbolicky pro ZŠ Ležáků Hlinsko

Dne 11. 4. 2017 se uskutečnil 4. ročník přespolního běhu, Memoriál Josefa Štulíka na Ležákách, kterého se účastnilo více než 400 závodníků. Ze ZŠ Ležáků Hlinsko se zúčastnilo 62 žáků ze 7. až 9. ročníků, což byla vůbec největší skupina běžců z jedné školy. Ležákovka tak vyhrála putovní pohár za nejpočetnější skupinu závodníků. Z individuálních výkonů obsadila Gabriela Beranová 2. místo v kategorii starších žákyň, které absolvovaly trať o délce 1900 m a Pavel Tlustoš 3. místo v kategorii starší žáci, kteří měli trať dlouhou 2300 m. Náročnou trať s velkým převýšením z Ležáků na Včelákov zvládli všichni závodníci a připomenuli si tak cestu, kterou chodili každodenně ležácké děti do školy. Michal Rakouš, ZŠ Ležáků

 

Hlinecká nota 2017

V úterý 28. března 2017 proběhla pěvecká soutěž Hlinecká nota, kterou pořádá ZŠ Resslova pro všechny základní školy a nižší stupeň gymnázia. Letos byla veliká konkurence a výkony v jednotlivých kategoriích vynikající. Soutěže se zúčastnili i žáci naší školy a podařilo se jim získat ve třech kategoriích medaile. Elence Vařejčkové se dokonce podařilo obhájit loňské vítězství a získala tak pro naši školu putovní pohár Hlinecké noty ve II. kategorii. Všem účinkujícím děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy a vítězům gratulujeme!

II. kategorie
1. místo - putovní pohár - Elen Vařejčková - II. A  -  písnička Dva růžové plátky - z pohádky O princezně, která ráčkovala
Alex Šourek - II. A - písnička  Pátá - Helena Vondráčková

III. kategorie
David Vavřička - IV. A - písnička Okolo Hradce - lidová píseň
Květoslava Klinecká - V. B - písnička Boty proti lásce - Yvone Přenosilová
3. místo - Kateřina Cupalová - V. B - písnička Máme tu další dobrý den - Iveta Bartošová

IV. kategorie 
Radek Chrbolka - VIII. A - písnička Hej Gorale - Ewa Farná + Čechomor
Nikola Vavřičková - IX. B - písnička Píseň o slzách - Anna K.
Julie Červenková - VI. A - písnička Schody z nebe - Tereza Kerndlová
3. místo - Aleš Batelka - VIII. B - písnička Neříkej - skupina Reflex

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zuzana Hronková - IX. B. - pořadatel

 

Krajské kolo zeměpisné olympiády

Dva naši žáci, kteří se probojovali z okresního kola zeměpisné olympiády, uspěli i v krajském kole 22. března 2017 pořádaném v Pardubicích. I zde se jim velice dařilo a Lukáš Havlík obsadil vynikající 2. místo s minimální ztrátou na vítěze, náš druhý zástupce Petr Novák obsadil 4. místo. Svými výkony se zařadili mezi nejlepší geografy v kraji, k čemuž jim gratulujeme.

 

Úspěchy v soutěžích

Na konci února 2017 se nám dařilo v různých soutěžích. Všem gratulujeme!

Výtvarná soutěž "Lichožrouti" pořádaná Městskou knihovnou - dětským oddělením
1. místo - II.A za lichožroutí doupě
1. místo - Míra Staněk (II.A) za svého Lichožrouta

Plavecké závody
3. místo - Alex Šourek (II.A) v plavecké soutěži, kterou pořádala Sportoviště města Hlinska, s.r.o. a DDM Hlinsko pod záštitou Mikroregionu Hlinecko.

 

Literární soutěž Hlinecký hrneček 2017

Děkujeme a blahopřejeme žákyním naší školy, které se úspěšně zúčastnily 12. ročníku literární soutěže Hlinecký hrneček. Na 2. místě ve II. kategorii (2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) se umístila Věra Seifertová. Na 3. místě se ve II. kategorii společně umístily Natálie Čechalová a Veronika Haneberková.

 

Olympiáda v anglickém jazyce

V úterý 26.1. 2017 proběhlo školní kolo v anglické olympiádě. Umístění: 1. Seifertová Věra, 9. ročník, 54 bodů, 2. Beranová Gabriela , 8. ročník, 51 bodů a stejný počet bodů získal Šmahel Michal, 9. ročník. Do okresního kola 11. 2. 2016 postupují Seifertová V. a Beranová G. Gratulujeme! M. Štěrba

>

 

Studenti Ležákovky přeborníky kraje v oblasti práva (2016)

Moc gratulujeme všem žákům - Báře Hladíkové, Janě Staňkové, Martinu Bodlákovi a Honzovi Hnízdilovi, kteří se zúčastnili krajského kola soutěže Právo pro každý den. Získali pro naši školu 1. místo! Děkujeme.

 

Soutěž Právo pro každý den

Velká gratulace všem žákům, kteří se zúčastnili městského kola soutěže Právo pro každý den. Získali pro naši školu 1. místo i 2. a 3. místo. Děkujeme.

 

Soutěž Mladý chemik

Již čtvrtým rokem se naše škola účastní soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika". Soutěžilo 300 žáků a žákyň z 5 krajů, kteří postoupili ze školního kola. I my jsme měli své zástupce – žákyně 9. ročníku, jmenovitě Míšu Adámkovou, Zdenu Novákovou a Katku Vaškovou. Se zadanými úkoly se všechny tři zdárně vypořádaly. Zdena Nováková dokonce tak dobře, že se umístila mezi 30ti nejlepšími (na 12. - 14. místě) a postupuje do 3. kola (regionální finále), které se uskuteční 22. ledna 2015 v Pardubicích. Tři nejlepší postoupí do celostátního finále.
Všem soutěžícím moc gratulujeme. p. uč. Rybenská

 

Prvňáček jde ve šlépějích svého patrona

Na naší škole již několik let funguje patronát deváťáků nad prvňáčky. Letošní jeden prvňáček, Kačka Rakoušová, má výborného patrona, Adélu Wasserbauerovou, ve které se zhlédla a je to její vzor. Adéla patří mezi nejlepší tenistky ve východočeském kraji, což potvrdila na víkendových východočeských přeborech dorostenek, kde vybojovala vynikající 3. místo. Ani Kačka nechtěla zůstat pozadu a stejně jako její patron obsadila shodně 3. místo na přeborech minitenistů. Oběma hlineckým tenistkám gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů!

 
 

 

Krajské kolo soutěže Právo pro každý den

Velký úspěch VIII. B, která získala 1. místo v krajském kole soutěže Právo pro každý den.

 

Honza Hertl - 2. místo ze světového šampionátu v karate v Kosovu - kata žáci 10-11 let, 2014-04-04

 

Putovní pohár nejlepšího karatisty pro Patrika Hejduka, 2013-12-19

 

Okresní přebor škol v šachu MFC Hlinsko

Výsledky:
1.-5.třída - http://chess-results.com/Tnr116190.aspx?lan=1
6.-9.třída - http://chess-results.com/Tnr116191.aspx?lan=1

 

Školský pohár - COCA COLA CUP

Ve čtvrtek17.10.2013 se uskutečnilo 1. kolo zápasů Školského poháru Coca Cola cup. Oproti minulému zápasu, který jsme sehráli v Hlinsku, jsme museli cestovat na trojutkání na venkovní hřiště do Trhové Kamenice. V prvním zápase jsme nastoupili proti soupeři z Krucemburku, v chladném počasí jsme zvítězili 2:0, když branky vstřelili Sodomka a Vařečka. Ve druhém utkání jsme prostřídali kádr a soupeře z Trhové Kamenice jsme přehráli vysoko 7:0. Na brankových hodech se podíleli 3x Pekař, 2x Formáček a po jednom góle vstřelili Adámek a Dvořák. Ve třetím utkání se rozhodovalo o vítězi, neboť náš další soupeř ZŠ Resslova Hlnsko také dvakrát vyhrál a vítěz tohoto utkání by si zajistil postup do druhého kola tohoto turnaje. Rozhodující zápas jsme zvládli a vítězstvím 2:0, po brankách Kliky a Pekaře jsme si zajistili postup do dalších bojů. Druhé kolo se uskuteční až na jaře, a tak máme ještě dost času na dopilování drobných detailů v naší hře.

 

Kateřina Rakoušová - I. A - minitenis

Český tenisový svaz pořádá soutěž smíšených družstev v minitenise, vítězným družstvem východočeské oblasti se pro rok 2013 stal Tenisový klub Hlinsko pod vedením kapitána Pavla Smékala ve složení: Magdaléna Smékalová, Stela Ježková, František Vašek, Kateřina Rakoušová a Petr Pullmann. Naši minitenisté se tak nominovali mezi 8 nejlepších smíšených družstev na Mistrovství České republiky, které se konalo 29.09.2013 na dvorcích TK Sparta Praha. V silné konkurenci družstev TK Agrofert Prostějov, TK Sparta Praha, TK Hradec nad Moravicí, TK Neridé Praha či Lokomotiva Plzeň se rozhodně neztratili a se dvěma vítězstvími a jednou porážkou skončili na krásném 5. místě. Na závěr děkujeme dětem za příkladné reprezentování města Hlinska, obzvlášť rodičům i trenérům za jejich snahu a podporu, bez které bychom takového úspěchu nedosáhli. 

 

2. místo na 5. ročníku Atletického čtyřboje o putovní pohár ZŠ Ležáků

27. září 2013

Za pěkného slunného počasí se dne 27. září 2013 uskutečnil již 5. ročník atletického čtyřboje o putovní pohár ZŠ Ležáků Hlinsko. Mladší a starší žáci ze všech hlineckých základních škol a gymnázia ZŠ Ležáků, ZŠ Smetanova, ZŠ Resslova a Gymnázia Hlinsko se utkaly ve čtyřech disciplínách (běhu na 60m, skoku dalekém, vrhu koulí, a běhu na 800m resp. 1000m ). V kategorii mladší žáci (6. a 7. třída) si prvenství odnesli žáci ze ZŠ Ležáků jenž nasbírali 3264 bodů, druhé místo obsadila ZŠ Resslova s 3184 body, třetí místo ZŠ Smetanova s 2451 body a čtvrté místo Gymnázium Hlinsko s 2107 body. V kategorii starší žáci (8. a 9. třída) se z vítězství radovali žáci ze ZŠ Resslova se 4705 body, druhé místo obsadila ZŠ Smetanova s 4376 body, třetí místo obsadili žáci ZŠ Ležáků s 4302 body a konečně čtvrté místo Gymnázium se 3034 body. Po sečtení všech bodů a tím i právo na putovní pohár si zajistili žáci ZŠ Resslova, kteří obhájili loňské vítězství, druhé místo patří pořádající škole ZŠ Ležáků, třetí místo obsadila ZŠ Resslova a čtvrtí skončili žáci Gymnázia Hlinsko. Vítězům blahopřejeme a ostatním děkujeme za účast a těšíme se na příští rok, na opětovné sportovní zápolení mezi jednotlivými hlineckými školami.
Michal Rakouš

 

Školský pohár - COCA COLA CUP

4. říjen 2013

V pátek 4.10.2013 se rozběhl kolotoč zápasů Školského poháru Coca Cola cup. V předkole kvalifikace jsme narazili na tradičního soupeře z "vedlejší školy" ZŠ Smetanova. V zápase na stadionu v Olšinkách jsme předvedli vcelku dobrý výkon a zvítězili jsme 3:1, když 2 branky vstřelil Klika a jednou se trefil Formáček. A dalších několik tutových šancí jsme spálili. Naše družstvo nastoupilo ve složení Krčil, Polák, Vraspír, Vamberský, Vacek, Pešek, Klika, Formáček, Budínský, Vařečka, Sodomka, Dvořák, Sodomka, Pekař.

 

3. místo na okresním kole ve vybíjené pro žákyně 5. tříd

Naší školu v okresním kole soutěže ve vybíjené reprezentovaly žákyně pátých tříd: Natálie Šlágrová, Barbora Čepová, Denisa Černá, Alexandra Sokelová, Aneta Breberová, Gabriela Beranová, Natálie Talácková, Tereza Stehnová, Barbora Šustrová, Jana Pilařová, Zuzana Hronková, Nikola Vavřičková. Jejich snaha a houževnatost byly oceněny získáním 3. místa. Gratulujeme a přejeme hodně dalších sportovních úspěchů!!!

 

Matematický Klokan 2013

Velký úspěch v matematické soutěži žáků 4. tříd
Matematického KLOKÁNKA se účastnili žáci 4. a 5. tříd. S největším počtem bodů se umístili žáci ze 4. třídy Patrik Hejduk a Jakub Sajfr se 110 body. Na druhém místě je žákyně 5. třídy Gabriela Beranová se 101 body. Třetí místo s počtem 99 bodů obsadila Lucie Adámková ze 4. třídy. Úspěšným luštitelům gratulujeme a budeme se snažit v příštím roce opět získat tak výborných výsledků.

Velký úspěch žáků 3. tříd
Matematického Cvrčka se účastní děti z 2. a 3. tříd. Letos se této kategorie zúčastnilo 91 žáků, z nichž 61 dosáhlo nadpolovičního počtu bodů!!! Všechna první tři místa obsadili třeťáci - na prvním místě se umístil Šimon Nováček s 85 body, druhé místo patří Denise Vyhnálkové s 84 body a Tomáši Bouškovi se na třetím místě podařilo získat 73 bodů. Všem velice gratulujeme a věříme, že jim k tak velkému úspěchu pomohlo vyučování matematiky metodou prof. Milana Hejného.