Prvoučná vycházka aneb škola v podzimní přírodě

10. 10. 2024

Ve čtvrtek 10. 10. 2024 jsme se vydali na celé dopoledne prvoučnou vycházku do podzimní přírody. I když nám z počátku krápalo, nakonec jsme jen přemluvili sluníčko, aby na nás alespoň chvilku vykouklo. Cestou na Rataje jsme poznávali dopravní značky, o kterých jsme se učili, připomněli jsme si přecházení přes přechod i mimo přechod a především chození po chodníku ve dvojicích na pravé straně. Nezapomněli jsme si procvičit ani matematiku a český jazyk. Počítali jsme třeba koně na louce, cedule, lavičky, kameny, bagry a kontejnery. Hledali jsme, co začíná na hlásku M, S, A. Děti se předháněly v odpovědích – sluníčko, mraky, most, strom, auto, smrk, apod. Cestou na Rataje jsme museli překonat i „strašlivou blátivou bažinu“, naštěstí ji všichni ve zdraví překonali.
Po zasloužené svačince jsme se zaměřili na učivo prvouky, kde se učíme o listnatých a jehličnatých stromech a také o keřích. Poznáváme jejich plody a šišky. Děti si nejrychleji osvojily javor, který měl nejvíce vybarvené listy. Zaujal je i jírovec, který plodí kaštany. Pod bukem jsme našli hodně bukvic. Ukazovali jsme si rozdíl mezi smrkovými, borovicovými a modřínovými jehlicemi. V lese jsme objevili malinký dub i jírovec, který rostl ze semínka. Děti si cestou všechny možné přírodniny – listy, plody - sbíraly do pytlíků. V lese děti dostaly za úkol najít 3 smrkové šišky, to pro ně byla úplná hračka. Všichni je bez problémů poznali. Poté se měli šiškami trefit do stromu, moc pěkně jim to šlo, většina proměnila všechny 3 pokusy.
A pak už následovaly pracovní činnosti. Děti měly postavit domeček z různých přírodnin. Mohly se rozdělit do skupinek, dvojic, někdo chtěl stavět sám. Podívejte se na fotky, jak se jim domečky povedly, každý úplně originální!
Po příchodu do školy si všichni nasbírané listy dali na čtvrtku. Listy se nám budou až do příštího týdne lisovat. Při hodině Vv a Pč z nich budeme dělat obrázky a podzimní výrobky.
Náš první výlet do přírody se nám opravdu moc vydařil!

PS. Maminkám děkujeme za vyprání oblečení a bot – bláto, kaluže a bažiny nám daly zabrat. :-)

p. uč. Burešová