Žirafky a podzimní učení

13. 10. 2024

I minulý týden jsme se toho s Žirafkami hodně naučili. V českém jazyce jsme si během týdne poslechli dvě nové písmenkové pohádky o hláskách M a A. Děti je poskládaly z knoflíků a dřevěných barevných špachtliček. Vyzkoušely si psaní tiskacích písmen, poznávaly všechny 4 tvary od jedné hlásky. Vymýšlely slova na M a A. Už umí přečíst i naše první slabiky a dokonce i jednoduchá slova a hlavně to jedno nejkrásnější - máma. Pomáhat se čtením nám bude písmenková stavebnice. Hledáme písmena, skládáme je do slabik a následně do slov. V psaní jsme psali mraveniště opřené o strom, kapičku s vekým bříškem a rovnými zády a také jsme si vyzkoušeli horskou dráhu. Snažíme si zapamatovat, jak si správně sednout ke psaní, jak držet správně tužku, jak máme hýbat při psaní celou rukou a pohyb vycházel až z ramene - říkáme tomu "bagr" - hýbe se celý, ne jen jeho lžíce. :-)
V matematice jsme poznali 2 nová znaménka - plus a mínus. Sčítáme a odčítáme v oboru do 3. Počítáme s žetonky, na prstech, pomáháme si figurkou, která počítá s námi na číselné ose. Zlepšujeme se v psaní číslic 1, 2, 3. Děti vymýšlí slovní úlohy - "příběhy" k příkladům.
Každé pondělní ráno si při první hodině povídáme o tom, co děti zažily o víkendu, co dělaly. Hodně dětí bylo na houbách. A tak jsme si při výtvarné výchově prstíky "vyťupali krásné podzimní obrázky s houbičkami. Děti malování prsty moc bavilo, některé tak moc, že měly barvu téměř na celých rukou. Houbičky nám krásně zdobí třídu.
Při hudební výchově jsme se naučili moc hezkou podzimní písničku Drýček s dračicí, kterou jsme doprovodili pohybem a také hrou na Orffovy nástroje.
V angličtině už umíme pozdravit, představit se, pozvat někoho dál. Rozumíme pokynům sit down, stand up, come in, repete after me, come here. Pojmenujeme všechny postavy z Happy house a umíme zazpívat první anglickou písničku.

Jak vidíte, máme pořád napilno. :-)

p. uč. Burešová