Projektový den - Lidské tělo

19. 1. 2024

V pátek 19.1. proběhl ve třídě Mravenečků projektový den na téma Lidské tělo. Nejprve jsme si takové lidské tělo v životní velikosti namalovali. Jako "šablona" nám posloužili vybraní spolužáci. Ve skupinkách jsme "obrazu" pojmenovali části těl a ukazovali si, kde najdeme jaké orgány. Tato činnost pro nás byla důležitá i proto, že spolupráce mezi dětmi ve skupině není samozřejmost a musíme se učit, jak se domluvit. I drobná nedorozumění jsou pro nás ponaučením. Velký zážitek jsme si odnesli z učebny přírodopisu, kde si děti prohlédly velké nástěnné obrazy, na nichž mohly vidět funkce našeho těla, ale hlavně opravdový model lidského těla. Děti si mohly každý orgán osahat, viděly je v životní velikosti a byly překvapeny, jak některé orgány vypadají. O nevšední zážitek se ale postarala kostra! Děti viděly, jak hýbe čelistí, některé si s ní dokonce podaly ruku :-). Po návratu do naší třídy nás čekala legrace v podobě ochutnávání různých druhů ovoce a různých druhů nápojů. Cílem ochutnávky bylo zjistit, jak "chytrý" máme jazyk. I ze zavřenýma očima je schopen rozpoznat, jakou chuť má potravina v ústech a zároveň napovědět, o co přesně jde. Ukázalo se, že takto chytrý jazyk máme všichni! Každý uhodl, co v ústech žvýkal :-). Užili jsme si u toho spousty legrace, hlavně v případě citrónu :-). U různých nápojů jsme si vyzkoušeli, že nemusíme mít potravinu dlouho v ústech, aby i tak jazyk rozpoznal chuť. Jednalo se o pití sladké, neutrální vodu a vodu slanou. Všichni byli tak stateční! :-) Tato pasáž byla v celém projektu asi tou nejoblíbenější, což není divu:-). Na závěr jsme si vše zopakovali na pracovním listu a vybravili si obrázek tak, aby odpovídal tomu, co jsme se naučili. Celý den byl plný nových informací, získávání nových zkušeností a spoustu nám toho ještě zbylo na příští hodiny prvouky a například angličtiny.

p. uč. Křikavová