Hokusy pokusy u Mravenečků

19. 3. 2024

Den Sv. Patrika jsme ve třídě Mravenečků využili jako „zelený den,“ při němž jsme si vyzkoušeli pár pokusů. Vzhledem k povaze pokusů, jsme potřebovali potravinářské barvivo a jaké jiné bychom mohli použít, než právě zelené? :-)

Před samotnými pokusy jsme si řekli, jak se v jejich případě máme chovat. To znamená: nezkoušet nic sami doma, používat ochranné pomůcky a neprovádět nic, co neznáme. V průběhu pokusů si držíme určitou vzdálenost, i když ne vždycky nás zvědavost nechala chladnými :-).

Vyzkoušeli jsme si, jak i obyčejný papír dokáže udržet vodu ve sklenici. Protože jsme se báli, zda to papír sám zvládne, byla naše paní asistentka v pohotovosti s hadrem hned vedle :-). Hrozili jsme se, kde všude bychom obarvenou vodu rozlili, kdyby nátlak vody tenký papír neudržel. Ukázalo se ale, že papír opravdu všechnu vodu sám udrží! Paní asistentka tak zůstala po celou dobu pokusů se suchým hadrem – to je úspěch :-). Dále jsme se přesvědčili o tom, že olej má menší hustotu, než voda, je tedy vždycky vytlačován nahoru. Také jsme zkoušeli do sklenice s olejem lít vodu s barvivem a bylo opravdu líbivé, jak krásné, barevné bublinky „poletovaly“ ve válci. Další pokus nám ukázal, že olej je vodou vytlačen nejen nahoru, ale dokonce i z jedné sklenice do druhé, téměř bez kapičky vedle! Na závěr všech zajímavých zkoušek jsme si vytvořili barevnou sopku. Do sklenice s olejem, vodou a barvivem jsme nasypali kyselinu citronovou smíchanou s jedlou sodou. Kyselina v odměrném válci spolu s kapalinami „zuřila“ a dopřála nám tak opravdu velmi zajímavou podívanou.

Pokusy se všem dětem tak líbily, že se jim ani ze školy nechtělo jít domů a chtěly pokračovat ve vyučování dál. Vzhledem k dostupnosti všech jednotlivých složek třeba ukáží své nové umění i doma svým rodičům. Díky hokusům pokusům jsme se všichni shodli, že jsme si připadali úplně jako čarodějové s lektvary :-)..

p. uč. Křikavová