V pondělí 13. května se žáci z třídy VIII. A a VIII. B vypravili společně se svými učitelkami a ředitelem školy na již tradiční pětidenní turisticko-poznávací pobyt, tentokrát s cílem poznat přírodní zajímavosti a kulturní památky CHKO Český kras.
Prvním společným cílem se v letošním školním roce stal Penzion TJ Sokol Dobřichovice, kde se celá výprava ubytovala. Po obědě na všechny čekala výprava do nedalekého Berouna, kde jsme si prohlédli historické centrum města. Protože má Beroun ve svém znaku medvěda, navštívili jsme Medvědárium vybudované na Městské hoře, ve kterém našli svůj domov medvědi Matěj a Kuba.
V úterý po snídani jsme se vydali na Karlštejn, kde jsme měli zajištěnu prohlídku hradu známého nejen pro svoji skvostnou architekturu, ale i pohádkovou krajinu Českého krasu, do které je „zasazen“. V rámci prohlídkového okruhu jsme si prohlédli východní křídlo Císařského paláce, prošli jsme horním patrem Mariánské věže a Velkou věží. Prohlédli jsme si historicky nejcennější prostory hradu, které patří mezi světové unikáty - Malou hradní obrazárnu se sbírkou grafiky, kapli sv. Kateřiny, bývalou sakristii, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velkou obrazárnu, pracovnu architekta Josefa Mockera, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století i kapli sv. Kříže.
Středeční den byl věnován poznávání přírodních zajímavostí, prohlédli jsme si vápencové lomy na území obce Mořina – Velkou Ameriku (masivní vápencový lom, který měří zhruba 800 metrů na délku a 200 metrů na šířku, hloubka lomu dosahuje až 100 metrů), Malou Ameriku (lom, na jehož dně leží Rešenské jezero) a lom Mexiko (lom bývalých politických vězňů - mezi lety 1949 a 1953 jím prošlo na 2000 vězňů). Turistická trasa lemující tyto lomy nás přivedla na pro nás již známé místo, na Karlštejn, odkud jsme se vlakem vrátili do Dobřichovic.
Ve čtvrtek po snídani jsme se vydali vlakem a autobusy na exkurzi do Koněpruských jeskyní, které jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Jeskyně vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m. Cestou jsme si mohli prohlédnout krajinu plnou dramatických srázů, hlubokých kaňonů a příkrých skalních stěn.
V pátek po snídani proběhl rychlý úklid ubytovny a přesun na vlakové nádraží odkud jsme se vydali autobusem směrem k Hlinsku. Tomáš Louda, ředitel školy