V úterý 9. května měly děti z přípravných tříd a z 1. - 4. tříd možnost shlédnout klasické divadelní představení Příhody lišky Bystroušky, které vychází z lyrické bajky spisovatele Rudolfa Těsnohlídka z roku 1920. Tento pohádkový námět zaujal v roce 1924 skladatele Leoše Janáčka, a tak ho zhudebnil a použil jako předlohu pro libreto k opeře Příhody lišky Bystroušky.
Dnešní školní představení bylo zahráno pouze jedním hercem, za to rekvizit bylo veliké množství. I přesto že divadelní představení vychází ze sto let starého námětu, děti představení zaujalo, hodně se nasmály a doufejme, že i poučily.
"Jednoho dne revírník usnul v lese. Když se probudil, uviděl liščí rodinku a aby mu žena nenadávala, kde je tak dlouho, chytil jedno lišče z té liščí rodinky. Doma se ženě vymluvil, že na lišku hodně dlouho číhal a že ji chytil pro svého vnuka Pepíka. Jak něco mělo být pro jejich vnuka Pepíka, žena mu hned vše odpustila. Liška Bystrouška se v myslivně skamarádila s jejich psem Lapákem. Jednoho dne si Pepík se svým kamarádem hráli s Bystrouškou. Pořád lišku za něco tahali, až se Bystrouška naštvala a kousla Pepíka do lýtka. Za trest musela být Bystrouška přivázaná k boudě. Bystrouška všelijak lákala slepice ke své boudě, aby je mohla chytit a sežrat. Když nadělala velké škody kvůli slepicím, revírník ji chtěl zastřelit. Liška ale překousla provaz a utekla do lesa. Na louce našla doupě jezevce, vyhnala ho a usídlila se v jeho doupěti. Liška stále chodila do myslivny pro slepice. Jednou se revírník rozzlobil a nalíčil na ni pasti. Bystrouška chodila do myslivny do komůrky pro jitrnice. Revírník ji tam zavřel, a pak ji zbil holí. Jednou také na Bystroušku nalíčil kleště na louce. Bystrouška se do kleští chytla oháňkou a uvízla v nich. Bolestí se však z kleští vytrhla, ale zůstal v nich konec její oháňky. Později Bystrouška potkala Zlatohřívka. V lese potom měli spolu velkou svatbu."
Tento text byl zkopírován ze serveru: https://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/rudolf-tesnohlidek/liska-bystrouska.html#ixzz81EZrfb7g