V rámci výuky dějepisu na Ležákovce byl pro žáky 8. a 9. ročníků připraven dějepisný projekt nazvaný „Zpět“, který byl věnován 70. výročí konce druhé světové války. Ve středu 3. června proběhla jeho úvodní část. Osmáci a deváťáci se pěšky přesunuli v dopoledních hodinách do Národního kulturního památníku Ležáky. Zde proběhla společná prohlídka muzea a zhlédnutí dokumentu
doprovázeného výkladem průvodkyně. Žáci se seznámili s tragickým osudem rodin obce Ležáky a s životem v období protektorátu.
V pátek 12. června projekt pokračoval návštěvou města Pardubic a absolvováním naučné stezky “ Pardubicemi po stopách Silver A“, která představuje několik míst spojených s činností pardubické odbojové skupiny a osudy jeho hlavních aktérů.
V turistickém informačním centru na náměstí Republiky byly zapůjčeny zvukové průvodce obsahující unikátní výpovědi účastníků heydrichiády z výslechových protokolů. Žáci dostali mapy a prošli poslední cestu Alfréda Bartoše, kde našli pamětní desku k této historické události.
Do třetice se žáci zúčastnili 5. ročníku Memoriálu Karla Kněze, nad kterým záštitu převzal plk. Mgr. Jan Švejdar. Dvě družstva, jedno z prvního stupně ve složení Beran, Hrabec, Bouška, Bureš, Kopecká a druhé z druhého stupně ve složení Nováková, Bříza, Vopršal, Mrkvičková, Burešová absolvovala branný závod v okolí Ležáků. Po úvodním běhu od pomníku Karla Kněze se družstva doslala k památníku na Ležákách, kde plnila řadu úkolů (střelba ze vzduchovek, hod granátem, vědomostní testy vztahující se k osobě Karla Kněze a k vypálení osady Ležáků).
Družstvo žáků z prvního stupně obsadilo pěkné druhé místo a žáci z druhého stupně obsadili 5. místo. Po závodu žáci shlédli seskok výsadkářů, ukázku výcviku psů a vojenskou techniku z dob minulých i současnosti. Mgr. Romana Pažitná