LEŽÁKOVKA V JIŽNÍCH ČECHÁCH
V pondělí 6. června se 37 žáků z VII. A a VIII. A Základní školy Ležáků vypravilo společně s ředitelem školy a třídními učitelkami na pětidenní turisticko-poznávací pobyt do jižních Čech.
Prvním naším společným cílem bylo Veselí nad Lužnicí, kde se celá naše výprava ubytovala v Domově mládeže při Střední odborné škole ekologické a potravinářské. Po obědě v místní školní jídelně jsme se vydali do nedalekého Tábora, který je významnou připomínkou husitské minulosti. Navštívili jsme zde středověké podzemní chodby, které je zajímavou technickou památkou pozdního středověku. Po prohlídce podzemí směřovaly naše kroky do centra tohoto druhého největšího jihočeského města.
V úterý na nás čekala výprava za zajímavostmi Českého Krumlova. Dopoledne jsme navštívili grafitový důl. Před vstupem do dolu jsme se všichni převlékli do speciálního oděvu, jehož součástí byla i důlní lampa, zároveň jsme byli vybaveni nezbytnými ochrannými prostředky. Poté nás důlní vláček společně s průvodcem zavezl do podzemí grafitového dolu, ze kterého jsme se vraceli pěšky zpátky na povrch. Během prohlídky jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, v jakých podmínkách horníci pracovali a osahat si stroje, se kterými horníci skutečně dobývali grafit. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem těžba grafitu probíhala, jak se zpracovával a co se z něho vyrábělo. Po obědě ve školní jídelně místní základní školy jsme se vydali do vnitřního města tvořeného křivolakými uličkami. Přes Lazebnický most jsme přešli do podhradí a prohlídku Českého Krumlova jsme zakončili u Červené brány, která představuje hlavní vstup do hradu.
Třetí den jsme se vydali na naučnou stezku Veselské pískovny, kterou představuje okruh o délce 7 km vybavený 14 informačními tabulemi. Tabule nás obeznámily s historií krajiny a okolních obcí a hlavně s přírodou v oblasti štěrkových jezer. Tato jezera zde vznikla po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986. Jedna z našich zastávek byla věnována nejvýznamnější české písečné duně. Písečný přesyp u Vlkova je lokalitou nacházející se kilometr severozápadně od obce Vlkov, přesyp byl v roce 1954 zapsán mezi zvláště chráněná území. Veselské pískovny se rozprostírají v Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Třeboňsko.
Ve čtvrtek jsme zamířili do Hluboké nad Vltavou, kde na nás čekaly hned cíle dva. Čtvrteční dopoledne jsme strávili v zoologické zahradě, která sousedí s loveckým zámečkem Ohrada. Kromě prohlídky samotné ZOO jsme si mohli vychutnat pohled přes hladinu Munického rybníka na zámek Hluboká. Po obědě v místní školní jídelně jsme vyrazili na prohlídku místního státního zámku a přilehlého zámeckého parku. Poté jsme se vlakem vrátili zpátky do Veselí nad Lužnicí, kde na nás čekalo uklízení pokojů a balení našich věcí.
V pátek po snídani jsme se vlakem vydali k domovu. Na závěr bychom chtěli poděkovat rodičům, že umožnili svým dětem zúčastnit se tohoto týdenního pobytu, poděkování patří i samotným žákům za jejich ukázněné chování během celé akce.
Tomáš Louda, ZŠ Ležáků