České Švýcarsko - VI.A, VIII.A
V pondělí 29. května se 33 žáků VI. A a VIII. A vypravilo společně se svými učitelkami a ředitelem školy na již tradiční pětidenní turisticko-poznávací pobyt, tentokrát s cílem poznat přírodní zajímavosti a krásy Národního parku České Švýcarsko.
Prvním naším společným cílem se stal kemp U Ferdinanda v Srbské Kamenici, kde se celá naše výprava po vcelku náročné cestě vlakem ubytovala. Pondělní odpoledne si pak již každý užíval trošku jinak - někteří odpočinkem na dece u vody, jiní s míčem na hřišti. Cíl byl však pro všechny společný, načerpat energii na druhý den.
V úterý po snídani na nás čekal výstup na nejznámější Jetřichovické vyhlídky, ze kterých jsme si užívali krásných panoramatických výhledů na zvlněnou krajinu Českého Švýcarska. Jako první nás potrápil strmý výstup na Mariinu vyhlídku, která je vytvořena ze tří pískovcových hrotů, z nichž prostřední dosahuje výšky 247 metrů. Odtud jsme po naučné stezce, vyznačené zelenou turistickou značkou, vystoupali do výšky 439 metrů, ve které se nachází druhý turistický cíl, Vilémina vyhlídka. Další naše kroky provázené kručením v břiše zpestřil vydatný déšť a bouřka. Počasí nás ale neodradilo a v poledne jsme již seděli na Lesní chatě Na Tokáni, kde jsme si vychutnali oběd a znovu se deroucí sluneční paprsky. Po chvíli odpočinku jsme pokračovali směrem ke třetí vyhlídce. Pískovcový vrch ve výšce 484 metrů, Rudolfův kámen, jsme zdolali chvíli po druhé hodině. Posledních 100 metrů k vrcholu naprosto dokonale prověřilo naše fyzické síly a odvahu – všichni, kteří výstup zvládli, byli odměněni krásnými výhledy do otevřené krajiny a zcela jistě dobrým pocitem z dosažní cíle. Pak už následoval pomalý návrat do kempu, kde na nás čekala voda v pomalu se napouštějícím koupališti, která příjemně ochladila naše uchozené nohy.
Středeční den byl věnován expozicím připomínajícím období druhé světové války. První naší zastávkou byla expozice v jednom z podzemních systémů dokládajícím historii Rabštejnského údolí. V přístupných částech podzemní továrny jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet podmínky, za kterých zde vězni koncentračního tábora v letech 1944 -1945 vyráběli části letadel Junkers, Messerschmiit a vrtulníky FA 223. Současně jsme se také dozvěděli i řadu zajímavostí o přírodních podmínkách Rabštejna a jeho okolí, které vytvářejí příznivé podmínky pro výskyt mnoha zástupců flóry i fauny (např. vrápence malého, plcha velkého, plšíka lískového). V rámci druhé zastávky jsme dostali možnost prohlédnout si památník koncentračního tábora Rabštějn, který byl pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg. V průběhu války zde bylo vězněno přibližně 650 mužů 12 národností, kteří pracovali v nelidských podmínkách, vytvářených námi navštívenou továrnou. Poté už nás čekal pěší přesun do České Kamenice, kde na nás čekal zasloužený pozdní oběd.
Ve čtvrtek jsme využili nabídky Správy NP České Švýcarsko a společně s průvodcem se vydali na komentovanou výpravu za dalšími zajímavostmi Českého Švýcarska. Hlavním čtvrtečním cílem se stal soutok řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, kde se nachází Dolský mlýn. Tuto kulturní památku určitě znají všichni z pohádky „Pyšná princezna“, ti mladší pak z novější pohádky „Peklo s princeznou“. V rámci této výpravy jsme se dozvěděli řadu dalších zajímavostí týkajících se například činností správy národního parku a hospodaření v lesích. Naše kroky v některých místech kopírovaly linii lehkého pevnostního opevnění, měli jsme tak možnost prohlédnout si některé její prvky - řopíky. Po celé trase jsme si mohli vychutnávat mnohých výhledů na krajinu Českého Švýcarska a Lužických hor.
V pátek po snídani proběhl rychlý úklid chatek, poté jsme se vydali autobusem do Děčína, kde jsme přesedli na vlak a vydali se směrem k domovu.
Chtěli bychom tímto poděkovat všem rodičům, že umožnili svým dětem zúčastnit se tohoto týdenního pobytu, poděkování patří i samotným žákům za jejich bezvadné chování během celé akce. Těšíme se zase příští rok – tentokrát v CHKO Pálava. Tomáš Louda, ZŠ Ležáků