Základní škola Hlinsko,
Ležáků 1449, okres Chrudim

Ležáků 1449, Hlinsko 539 01

469 311 597

red@zslezaku.cz

ID datové schránky: ntmmmd9

Implementace krajského akčního plánu Pardubického kraje - Rozvoj kariérového poradenství

Dne 1. března 2018 zahájilo Centrum celoživotního vzdělávání – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Pardubického kraje realizaci aktivity Rozvoj kariérového poradenství. Tato klíčová aktivita probíhá v rámci realizace projektu Implementace krajského akčního plánu Pardubického kraje.
Hlavním realizátorem uvedeného projektu je Pardubický kraj a činnosti spojené s naplňováním cílů a výstupů jednotlivých klíčových aktivit projektu jsou zajišťovány prostřednictvím tří organizací - partnerů s finančním příspěvkem.
Realizací klíčové aktivity Kariérové poradenství byla pověřena organizace Centrum celoživotního vzdělávání – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Pardubického kraje.

Klíčová aktivita č. 4 Rozvoj kariérového poradenství

- Aktéři
Aktivita bude realizována prostřednictvím vytvořeného kariérového centra, které vznikne při Centrum celoživotního vzdělávání – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Pardubického kraje.
Do aktivity projektu je současně pilotně zapojeno 17 vybraných škol:
Základní škola, Chrast, okres Chrudim
NOE – Křesťanská základní škola a mateřská škola v Pardubicích
Základní škola Pardubice, Staňkova 128
Základní škola a mateřská škola Červená Voda
Základní škola Hlinsko, Ležáků 1449, okres Chrudim
Základní škola a mateřská škola Proseč
Střední škola zdravotnická a sociální Chrudim
Vyšší odborná škola a Střední škola technická Česká Třebová
Integrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto, Mládežnická 380
Střední průmyslová škola chemická Pardubice
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické, Třemošnice, Sportovní 322
Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Polička, Čs. armády 485
Střední zdravotnická škola, Pardubice, Průmyslová 395
Labská střední odborná škola a Střední odborné učiliště Pardubice, s.r.o.
Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim
Střední škola zahradnická a technická Litomyšl

- Vznik a činnost kariérového centra (KC)
V rámci aktivity bude vytvořeno Kariérové centrum Pardubického kraje, které bude poskytovat služby kariérového poradenství žákům, školám i rodičům a současně poskytovat podporu výchovným a kariérovým poradcům na školách, bude je metodicky řídit a organizovat pro ně vzdělávání. Prostřednictvím vzniku kariérového centra dojde k profesionalizaci poskytování kariérového poradenství na školách, k podpoře pedagogických pracovníků škol, kteří se touto oblastí zabývají, i k podpoře samotných žáků a studentů ZŠ, SŠ, VOŠ a jejich rodičů. Důležitou aktivitou po vzniku KC bude vzdělávání interních a externích pracovníků a KP pilotních škol zaměřených na oblast poskytování kariérového poradenství. Součástí vzdělávání kariérových poradců KC i škol bude průvodcovství a mentoring. V rámci průvodcovství a mentoringu bude kariérovým poradcům poskytnuta odborná metodická podpora.

- Práce na pilotních školách
Kariéroví poradci na zapojených 17ti školách budou pracovat s žáky, studenty a jejich rodiči formou poskytování individuálního i skupinového poradenství. Pracovníci KC budou metodicky vést kariérové poradce škol. Současně bude kariérovým poradcům škol poskytnuta podpora formou průvodcovství ze strany poskytovatele vzdělávání v kurzu mapování kompetencí CH-Q. Pro kariérové poradce škol současně připraví KC každoročně metodické setkání, jehož náplní bude diskuse s odborníkem a předávání příkladů dobré praxe. Tato setkání proběhnou celkem 3, každý rok jedno setkání, každé v rozsahu 4 hodiny. Zároveň bude podpořeno 5 škol, na každé uskuteční lektor pro všechny zainteresované pracovníky školy dvoudenní kurz na téma Jak rozpoznat nadání u žáka a jak s ním pracovat, každý v rozsahu 16ti hodin. Současně bude realizován seminář (rozsah 8 hodin) na téma Moderní trendy mezi mladými, tento seminář proběhne dvakrát pro dvě skupiny účastníků po cca 10 – 15 účastnících.

- Informační podpora, sdílení příkladů dobré praxe, vzdělávání
Sdílení příkladů dobré praxe a realizace vzdělávání pro CS pedagogů poskytujících kariérové poradenství, vedoucích pracovníků škol a pedagogické veřejnosti bude realizováno formou metodických setkání, která bude připravovat po odborné i organizační stránce vzniklé KC. Metodická setkání budou určená pro uvedenou CS pedagogů ZŠ a SŠ celého Pardubického kraje, přičemž budou realizována vždy jednou za rok v každém ze čtyř okresů Pardubického kraje. Celkem proběhne 12 metodických setkání (4 okresy x 3 setkání ročně) v rozsahu 4 hodiny jedno setkání. V rámci podaktivity proběhnou současně dvě dvoudenní konference pro CS kariérových poradců a vedoucích pracovníků ZŠ a SŠ, jedna za účasti odborníků z oblasti kariérového poradenství a druhá zaměřená na předávání zkušeností z praxe, výstupy práce s pilotními školami, informace o činnosti a službách KC. Pro povědomí o existenci kariérového centra bude důležité sdílet informace na webu. Budou aktualizovány a upraveny webové stránky s cílem zařazení informací o aktivitách a nabídce KC. Další formou informační podpory bude realizace Educoffee pro rodiče – proběhne minimálně 10 x za dobu realizace projektu pro rodiče na aktuální témata z oblasti kariérového poradenství, každé v rozsahu 3 hodiny.

Harmonogram:

Aktivita bude realizována od 1. března 2018 do 31. prosince 2020

Odborný tým projektu:

Kariéroví poradci: Mgr. Monika Dvořáková, Ph.D.
Bc. Petr Minář
PhDr. Roman Miletín
PhDr. Andrea Šmejdová
Mgr. Vlasta Tvrdíková
Mgr. Kateřina Kábelová
Koordinátor aktivity KC: Mgr. Jindřiška Kaplanová
Koordinátor zpětné vazby KC: PaedDr. Jiří Knoll