Vzdělávání dětí v přípravné třídě

Máte doma předškoláka nebo dítě, kterému byl doporučen odklad povinné školní docházky o jeden rok?
Pak právě pro Vás je přípravná třída vhodná.

Videoreportáž o přípravné třídě - otázky a odpovědi

LEŽÁKOVKA nabízí ve školním roce 2024/2025 možnost vzdělávání dětí v přípravné třídě

Úkolem přípravné třídy je hravou formou připravit Vaše dítě k úspěšnému nástupu do 1. třídy základní školy, usnadnit mu přechod do základního vzdělávání, případně vyrovnat nedostatky, které byly příčinou doporučení odkladu povinné školní docházky.

Vaše dítě si zlepší řečové, sociální a komunikační dovednosti, svoje znalosti a návyky. V rámci aktivit přípravné třídy nebude chybět ani prostor pro spontánní hru, pobyt na čerstvém vzduchu a sport.

To vše se bude dít s důrazem na individualitu dítěte. Vzdělávání v přípravné třídě je bezplatné, vychází z povinného předškolního vzdělávání a není založeno na klasifikaci. Výuka v dopoledních hodinách bude probíhat v jedné ze dvou kmenových tříd naší školy, které byly pro potřeby přípravných tříd zrekonstruovány a nově vybaveny. Po dopolední výuce má dítě možnost navštěvovat školní družinu, využívat aktuální nabídku bezplatných kroužků školní družiny a stravovat se ve školní jídelně.

Základním předpokladem pro otevření přípravné třídy je dostatečný počet zájemců.

1. Co je přípravná třída?

Přípravná třída nabízí výchovný a vzdělávací program, který plně nahrazuje poslední rok vzdělávání
v mateřské škole.

Cílem přípravné třídy je:

Předností přípravné třídy je nižší počet dětí ve třídě (10 – 15 dětí), který umožňuje individuální přístup ke každému z nich.
Přípravná třída je součástí základní školy a využívá veškerého jejího zázemí, včetně školní družiny, školní jídelny i dalších specializovaných učeben.

2. Pro koho je určena?

3. Co může přípravná třída nabídnout?

4. Co je obsahem vzdělávání?

Vzdělávání v přípravné třídě je založeno na aktivní účasti dětí, na jejich smyslovém vnímání
a prožitkovém přístupu. Děti se učí formou her. Výchovná práce je rozdělena do jednotlivých okruhů,
jejichž náplní je:

5. Jaká je organizace vzdělávání?

6. Jaké jsou podmínky k přijetí?

Děti jsou do přípravné třídy přijímány na základě písemné žádosti zákonných zástupců (rodičů)
o přijetí dítěte do přípravné třídy (žádost bude v případě dostatečného počtu zájemců uveřejněna
v dubnu na webových stránkách školy). Přihlášení zájemci budou o uveřejnění vzoru žádosti informováni prostřednictvím emailové pošty.

Písemná žádost zákonných zástupců o zařazení dítěte do přípravné třídy musí být doložena:

a, v případě předškoláků

nebo

b, v případě, že byl dítěti doporučen odklad povinné školní docházky

Veškeré tyto materiály jsou požadovány místně příslušným krajským úřadem, který zřízení přípravné třídy schvaluje.

Pokud o přípravné třídě uvažujete a zajímají Vás další podrobnosti týkající se vzdělávání v přípravné třídě, obracejte se prosím na ředitele školy.

Na webových stránkách školy, v záložce Třídní nástěnky – třídy označeny PT1 a PT2, naleznete informace o aktivitách pořádaných v přípravných třídách v průběhu tohoto školního roku, včetně fotografií.

V případě dostatečného počtu zájemců stanoveného pro otevření přípravné třídy bude na webových stránkách na začátku dubna uveřejněn vzor přihlášky.

Pokud o přípravné třídě uvažujete, ozvěte se prosím na některý z níže uvedených kontaktů, a to nejlépe do 31. 03. 2024.
Počet zájemců k tomuto datu bude rozhodující pro rozhodnutí o otevření – neotevření přípravné třídy, popř. jejich počtu.

Děkujeme.

Kontakty: